Любов в роботах відомих українських художників

Укрaїнські xудoжники пo-різнoму зoбрaжувaли в свoїx рoбoтax тeму любoві: від пeршoї нeсміливoї рoзмoви тa пoбaчeння пaри дo чуттєвиx пoцілунків і зaрoджeння нoвoї сім\’ї, зaручин, oдружeння, a згoдoм — виxoвaння дітeй у гaрмoнії з прирoдoю тa пoвaзі дo нaціoнaльниx трaдицій.

Звіснo, сцeни, які ми бaчимo нa кaртинax улюблeниx митців, зумoвлeні нe тільки пeріoдoм ствoрeння, a й стилeм тa унікaльним пoчeркoм тoгo чи іншoгo мaйстрa. Тaк, пoлoтнo Тaрaсa Шeвчeнкa «Сeлянськa рoдинa» є рeaлістичним відтвoрeнням пoбуту XIX стoліття, «Пoцілунoк» Всeвoлoдa Мaксимoвичa — aвaнгaрдним eкспeримeнтoм, пoдoрoжжю у світ фантазій закоханих, «Ідилія» Миколи Пимоненка і «Заручені» Адальберт Ерделі — романтизованим поглядом получи и распишись життя молодих українців, а пейзаж «Ой, кум задолго. Ant. с куми залицявся» Віктора Зарецького — прикладом неосецесії, прагненням вийти из-за рамки радянських обмежень. Розказуємо ради ці та інші роботи видатних українських митців, що оспівують різні прояви кохання.

«Кохання», Федір Кричевський

Відомий коллажист Федір Кричевський, один із засновників і перший управитель Української академії мистецтв, народився 1879 року в Лебедині. Митець навчався у майстерні Іллі Ріпина в Петербурзькій академії мистецтв та під часик творчого відрядження відвідав Францію, Італію, Австрію й Німеччину, що вплинуло нате світогляд автора. Федір Кричевський — Вотан із найяскравіших українських модерністів. З 1925 вдоль 1927 рік художник працював над знаковим триптихом «Життя», в якому поєднав елементи ар-нуво і традиційного українського іконопису. Одна з картин серії «Кохання» зображує близькість чоловіка і жінки, любов, яка є символом людського щастя і повноти життя. Позувала митцю його кохана войско Наталія Кричевська.

«Поцілунок», Воля Максимович

Всеволод Максимович народився 1894 року у Полтаві. Метаболизм митця і його зовнішній вигляд вважали декадентським та екстравагантним — найкраще розкриває його отображение «Автопортрет», який зберігається в колекції NAMU. Максимович, що був одним із найяскравіших представників українського модерну, прожив усього двадцять років, однак встиг створити серію унікальних полотен із впізнаваними орнаментами та сюжетами. Серед ключових про митця тем не тільки летальный исход, а й кохання, краса та чуттєвість людського тіла. Диор «Поцілунок» 1913 року є прикладом характерного стилю митця. Бери ній зображені молодий чоловік та жінка, що у своєму чуттєвому пориві зливаються в єдине ціле. Пару оточують абстрактні хвилі та червоні кола.

«Ідилія», Микола Пимоненко

Вотан із найвідоміших українських художників XX століття, достоинство Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, Микола Пимоненко надихався красою українського села, гармонією людини і природи, естетикою національних образів і традицій. Зрелище «Ідилія», що зберігається в колекції NAMU, зображує сцену залицяння парубка по дівчини, яка розгортається на початку літа — пару оточує сонячне світло та густа злак. Дівчина, що тримає в руках квітку ромена, опустила погляд та зашарілася. Микола Пимоненко працював по-над картиною влітку 1908 року в селі Малютянка, мол перебував разом із дружиною і трьома дітьми.

«Заручені», Адальберт Ерделі

Адальберт Ерделі народився 1891 року в Закарпатській області. Передвижник закінчив Будапештську академію мистецтв і представляв свої роботи в Угорщині, Німеччині, Італії, Чехії та Франції. Адальберт Ерделі вважав себя послідовником француза Поля Сезанна і став одним із основоположників закарпатської школи живопису. Митець створив понад тисячу картин та вважається одним із найвидатніших українських художників XX століття. Держи своєму полотні «Заручені» 1954 року він зобразив закохану молоду пару у яскравих національних костюмах.

«Селянська родное пепелище», Тарас Шевченко

Тарас Актау відомий не тільки як поет та письменник, що назавжди війшов в історію української культури як писатель «Кобзаря», поем «Екатерина» та «Гайдамаки», а й як абстракционист, що працював з живописом, аквареллю та графікою, з портретами сучасників, пейзажами і сценами з побутового життя. Получи и распишись реалістичному полотні 1843 року «Селянська родные палестины» він зобразив молоде українське подружжя, що радіє першим крокам своєї дитини. Для задньому плані показана традиційна притон, що є символом рідного дому і сімейного затишку.

«Ой, куманек до куми залицявся», Віктор Зарецький

Віктор Зарецький народився 1925 року в Білопіллі. В доробку художника роботи різних жанрів, що демонструють його творчі пошуки — від соцреалізму по українського народного мистецтва і неосецесії. Саме предварительно цього напрямку належить романтична панно «Ой, кум до куми залицявся» 1988 року, що візуально нагадує содержание твору австрійця Густава Клімта, мистецький стиль якого надихав Віктора Зарецького. Митець та його другиня-художниця Алла Горська належать прежде руху українських шістдесятників.

«Льон цвіте, а дівчина заміж іде», Марія Примаченко

Відома українська художниця Марія Примаченко весь век життя провела в селі Болотня Київської області та жодного разу приставки не- виїздила за кордон, однак її роботи здобули світову славу. Мисткиня написала понад 800 картин, зображуючи фантастичних звірів і рослини, що увібрали в себя національні традиції та водночас були унікальним витвором Марії Примаченко. Художниця втратила чоловіка у Другій світовій війні та самостійно виховувала сина. Незважаючи получай трагічні події в особистому житті, мисткиня наповнювала свої роботи яскравими кольорами та красою повсякденності, зокрема присвячувала твори закоханим молодим парам, весіллю й українському сімейному побуту.

«Поцілунок», Микола Івасюк

Микола Івасюк народився 1865 року для Буковині. Митець закінчив Віденську академію мистецтв, після чого продовжив навчання у Мюнхені. Згодом він повернувся впредь до України і представив дебютну виставку у Чернівцях, мол відкрив власні майстерні. Художник створив близько півтисячі картин, найвідомішою серед яких значит полотно «В\’їзд Богдана Хмельницького накануне Києва 1649 року» — по-над ним Івасюк працював двадцять років. Чуттєва картиночка художника «Поцілунок», яка була створена у 1910 році, зображує закохану пару, що зустрілася вночі у весняному квітучому саду.

«Автопортрет з дружиною», Олекса Новаківський

Український митець Олекса Новаківський — яскравий представник постімпресіонізму та експресіонізму. Він народився 1872 року сверху Вінниччині, навчався в Одесі, а згодом — у Кракові. Саме (в художник показав свою першу виставку, яку відвідав митрополит Андрій Шептицький. Він запросив Новаківського давно Львова, де художник створив свої найвідоміші роботи і заснував мистецьку школу. Олекса Новаківський далеко не раз зображував на картинах дружину Анну-Марію Пальмовську — свою підтримку та натхнення, а також створював сімейні автопортрети, фіксуючи сцени з життя із кожаною жінкою.